Leading Manufacturer of modular office partition, aluminium door partition, 10 x 10 feet aluminum office partition, aluminium mesh double door, aluminium ventilation louvers and aluminium sliding window from Hyderabad.
₹ 179 / sq ft Get Latest Price
| Material | Glass |
| Partition Type | Fixed Partition |
| Frame Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Open Style | Hinged |
| Surface Treatment | PE Coated |
| Design | Simple |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Product Type | Cabinets |
| Height | 10-12 feet |
₹ 230 / Square Feet Get Latest Price
| Usage/Application | Hospital |
| Type Of Door | Hinged |
| Insulation | Acoustic |
| Material | Aluminium Acoustic |
| Shape | Rectangular |
| Height | 8-10 Feet |
₹ 220 / Square Feet Get Latest Price
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 10 Feet |
| Frame Color | White |
| Open Style | Hinged |
| Material | Aluminium Acoustic |
| Brand | Ags Aluminium |
| Service Type | Offline |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Height | 84 Inch |
| Door Height | 6 Feet |
| Width | 2 Feet + 2 Feet |
| Mesh Material | Aluminium |
| Frame Material | Wooden |
| Finish Type | Polishes |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 350 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Floor Mounted |
| Is It Adjustable | Yes |
| Position | Exterior |
| Room Type | Commercial Space |
| Size | 4 Inch |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 210 / Square Feet Get Latest Price
| Height | 4 Feet |
| Finish | Polished |
| Type of window | Sliding |
| Open Style | Sliding |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Frame Material | Aluminium |
| Usage/Application | Office |
Minimum order quantity: 200 Square Feet
₹ 240 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Hotels |
| Frame Material | Aluminium |
| Glass Thickness | 2mm |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 300 Square Feet
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12.5 mm |
| Usage/Application | Office |
| Size | 6X4 |
| Material | Aerocon Panel |
| Mode Of Service | Offline |
| Type | Partition Work |
₹ 220 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Buildings |
| Frame Material | Aluminium |
| Glass Thickness | 5.00 mm |
| Glass Type | Toughened |
| Height | 7 Ft |
Minimum order quantity: 300 Square Feet
₹ 230 / Square Feet Get Latest Price
| Height | 5 Feet |
| Finish | Poilished |
| Open Style | Hinged |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Frame Material | Aluminium |
| Usage/Application | Building |
Minimum order quantity: 200 Square Feet
₹ 210 / Square Feet Get Latest Price
| Partition Type | Movable Partition |
| Height | 10 Feet |
| Frame Color | Gray |
| Open Style | Sliding |
| Material | Glass |
| Design | Simple |
| Brand | AGS |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 250 / Square Feet Get Latest Price
| Height | 4 Feet |
| Finish | Polished |
| Open Style | Sliding |
| Frame Material | Aluminium |
| Usage/Application | Balcony |
| Glass Thickness | 6mm |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 650 / Square Feet Get Latest Price
| Height | 4 Feet |
| Finish | Polished |
| Type of window | Domal |
| Open Style | Sliding |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Design Type | 3 Track |
| Frame Material | Aluminum |
| Usage/Application | Home |
Minimum order quantity: 300 Square Feet
₹ 275 / Square Feet Get Latest Price
| Open Style | Hinged |
| Color | Transparent |
| Material | Aluminium Acoustic |
| Finishing | Polished |
| Height | 10-12 feet |
| Application | Office |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 250 / Square Feet Get Latest Price
| Open Style | Sliding |
| Surface Treatment | PE Coated |
| Usage/Application | House |
| Height | 5 Ft |
| Design | Plain |
| Material | Aluminium Acoustic |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 200 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type Of Location | Commercial |
| Open Style | Hinged |
| Surface Treatment | PE Coated |
| Height | 9 Feet |
| Usage/Application | Office |
| Partition Type | Fixed Partition |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 350 / Square Feet Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Tempered |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Thickness | 5-10 mm |
| Opening Style | Hinged |
Minimum order quantity: 250 Square Feet
₹ 230 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type Of Location | Commercial |
| Open Style | Hinged |
| Surface Treatment | PE Coated |
| Height | 11 Ft |
| Usage/Application | Office |
| Panel Thickness | 2mm |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 220 / Square Feet Get Latest Price
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 8 Feet |
| Frame Color | Silver |
| Open Style | Hinged |
| Material | Glass |
| Design | Simple |
| Aluminium Sheet Thickness | 5mm |
| Usage/Application | Office |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 235 / Square Feet Get Latest Price
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 10 Feet |
| Open Style | Hinged |
| Frame Color | Black |
| Material | Glass |
| Design | Simple |
| Aluminium Sheet Thickness | 2.5 mm |
| Service Type | Offline |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Type of Glass | Tinted Glass |
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 8 Feet |
| Color | Transparent |
| Frame Thickness | 2mm |
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Frame Material | Aluminium |
| Window Size( H x W) ft | 4 X 3 ft |
| Usage/Application | Home |
| Open Style | Hinged |
| Opening Pattern | Vertical |
| Thickness | 1.5mm |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 250 / Square Feet Get Latest Price
| Body Material | Aluminum |
| Usage/Application | Exterior |
| Thickness | 5mm |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finishing | Polished |
| Surface Treatment | Used in Glass Windows Partition |
Minimum order quantity: 250 Square Feet
₹ 200 / Square Feet Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 8 Feet |
| Frame Thickness | 4mm |
| Frame Color | Silver |
| Open Style | Hinged |
| Design | Simple |
| Glass Type | Tempered |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
₹ 350 / Square Feet Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Open Style | Hinged |
| Color | White |
| Finishing | Polished |
| Application | Office |
Minimum order quantity: 200 Square Feet
Mr. Anil Kumar (Proprietor)
AGS Aluminium Enterprises
House No 5-6-59/1, Sangeeth Nagar Colony, Hyderabad - 500054, Telangana, India